Dnes je piatok, 30.september 2022, meniny má: Jarolím
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Obáva sa vaše dieťa klimatických zmien? Nie je v tom samé a môže za tým byť klimatická úzkosť

september 22, 2022 - 07:30
Hoci si to mnohí stále nechcú pripustiť, klimatická zmena nie je len nejaký abstraktný pojem, či problém z ďalekej budúcnosti, ktorý sa nás nijako nedotýka. Práve naopak – je skutočná a veľmi akútna. Dopady klimatickej zmeny sú už viditeľné vo všetkých častiach sveta, ohrozujú ekosystémy a životy všetkých druhov na planéte. Práve preto sa niet čo čudovať, že najmä deti a mladí ľudia sú vystrašení a zažívajú psychické trápenie, nazývané klimatická úzkosť.
Foto: 
shutterstock

Klimatická úzkosť (eco-anxiety) je fenomén, ktorému sa posledné desaťročie venujú psychológovia po celom svete. Americká psychologická asociácia (APA) napríklad definuje klimatickú úzkosť ako zdroj stresu, ktorý je výsledkom sledovania pomalých a zdanlivo nenapraviteľných dopadov klimatických zmien, čo v ľuďoch vyvoláva obavy o vlastnú budúcnosť, o ich deti a mladšie generácie ľudí. 

Environmentálna úzkosť však nemá len psychickú podobu, ale tiež veľmi intenzívne fyzické prejavy. K vnútornému napätiu, stresu, smútku, apatii i strachu sa často pridáva aj nechutenstvo, nespavosť či sťažené dýchanie. Takéto príznaky dokážu obmedziť aj dospelých ľudí – ako v súkromnej, tak i v pracovnej oblasti. Otázkou teda je, čo to dokáže spraviť s malými deťmi, ktoré takéto pocity nedokážu zvládnuť samé?

Vzhľadom na tento znepokojujúci trend je nevyhnutné, aby rodičia podnikli určité kroky a klimatickú úzkosť u svojich detí riešili. Ak by sa táto situácia podcenila, mohlo by to podľa psychológov neskôr viesť k zdravotným problémom alebo k problémovému správaniu. 

Keďže rodičia a učitelia hrajú v životoch detí tú najdôležitejšiu úlohu, odborníci sa preto domnievajú, že iniciovanie dialógov o klimatických zmenách (napríklad doma či v škole) je nevyhnutné a veľmi prospešné na to, aby sa deťom pomohlo zvládnuť túto úzkosť. Existuje však ešte niekoľko ďalších spôsobov, ktoré by vám mohli pomôcť. 

  • Buďte deťom oporou a povzbudzujte ich k tomu, aby hovorili o svojich pocitoch. Vytvorte pre neho bezpečné prostredie, nech spolu môžete komunikovať a diskutovať úplne otvorene.
  • Vzdelávajte ich o klimatických zmenách tak, aby ste v nich nevzbudzovali príliš veľký stres. Nevyhýbajte sa ťažkým témam, no nezabudnite, že poskytnuté informácie musia byť primerané ich veku. Pripomínajte im, že vždy, teda aj v tomto prípade, existujú nejaké riešenia – pomôže to zmierniť ich obavy.
  • Informácie, ktoré prijímajú z médií či sociálnych sietí, v nich môžu vyvolávať strach a neistotu. Podeľte sa s nimi taktiež o dobré správy, týkajúce sa životného prostredia. Ukážte im prácu jednotlivcov či organizácií, ktoré zvyšujú povedomie o ekológii, udržateľnosti, a ktoré robia všetko pre to, aby zmiernili dopady klimatickej zmeny.
  • Ak sa cítia ako jednotlivci bezmocne, ukážte im, že i oni môžu niečo spraviť pre záchranu planéty. Na každom záleží a aj malé činy sa počítajú. Recyklovanie, sadenie stromov, upratovanie prírody či darovanie hračiek. Existuje mnoho aktivít, do ktorých sa môže zapojiť nielen vaše dieťa, ale i vy ako rodina. 
  • Doprajte svojim deťom čo najviac času stráveného v prírode. Učte ich, čo sa smie a čo nie, a aké zákony a pravidlá tam treba dodržiavať. Dôležité však je, aby si pobyt v prírode zamilovali.
  • Ak sa vám zdá, že vaše dieťa má príliš veľké problémy s prekonaním klimatickej úzkosti, nehanbite sa vyhľadať pomoc odborníka a pracujte na tom spoločne s ním.

- - Inzercia - -